j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Search

Parquet Design
  -  Publikacje   -  Chemia chemii nierówna?!

Chemia chemii nierówna?!

Zapewne wielokrotnie zastanawiali się Państwo dlaczego w firmie A za chemię stosowaną do montażu podłogi (grunt oraz klej) płacimy x, a w firmie B płacimy dwa razy tyle. Otóż my wiemy skąd wynika owa różnica. Wszystko zależy od jakości wybranej chemii, jaka zostanie zastosowana. Klej oraz grunt do podłogi drewnianej, choć ich nie widać, mają ogromy wpływ na trwałość posadzki drewnianej. Jakość chemii nie jest bez znaczenia w kontekście ochrony zdrowia przyszłych użytkowników drewnianej podłogi.

Na wstępie warto zaznaczyć, że do września 2006 roku nie obowiązywały w Polsce praktycznie żadne normy dotyczące klejów parkietowych. 30 czerwca 2006 roku Unia Europejska wprowadziła regulacje w tym zakresie normą EN 14293:2006, którą Polska przyjęła we wrześniu 2006 roku. Zgodnie z jej zapisami, określono m.in. minimalne parametry odpornościowe klejów, takie jak wytrzymałość na zrywanie (1,0 N/mm2) oraz wytrzymałość na ścinanie (3,5 N/mm2). Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kleju. Są to kleje : rozpuszczalnikowe, dyspersyjne, polimerowe, epoxydowe i poliuretanowe. W przeszłości prym wiodły kleje rozpuszczalnikowe, ale przez niezwykle wysoką zawartość rozpuszczalników organicznych, które w pewnym zakresie były szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska, zostały wyparte przez nowe technologie.

Kleje dyspersyjne, w których rozpuszczalnikiem jest woda, charakteryzują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i stosunkowo niską ceną, jednakże nie można ich stosować do klejenia podłóg o dużym współczynniku pęcznienia, np. wykonanych z buku oraz nie można nimi przykleić dużych elementów posadzkowych, takich jak deski. Nie można kleju dyspersyjnego stosować również na posadzkach niechłonnych.

Kleje polimerowe zwane inaczej silanami są klejami syntetycznymi. W zależności od rodzaju mogą być elastyczne, sztywno-elastyczne bądź sztywne. Owy stopień elastyczności determinuje ich zastosowanie w montażu różnych typów okładzin drewnianych. Przy odpowiedzniej grubości warstwy stanowią barierę przeciwwilgociową co ma znaczenie w przypadku problemów z wilgotnym podkładem. Na czas wiązania kleju polimerowego duży wpływ mają warunki klimatyczne panujące na budowie.

Kleje poliuretanowe nie zawierają rozpuszczalników i wody i występują w wersji jedno- i dwuskładnikowej. Kleje te mają szeroki wachlarz zastosowań- można nim kleić zarówno tradycyjne klepki parkietowe, jak i deski warstwowe. Doskonale sprawdzają się do klejenia podłóg z dużych litych elementów drewna. Poza tym posiadają wiele innych zalet: są wytrzymałe, niekurczliwe, szybko wiążą i można je stosować na ogrzewanie podłogowe.

Kleje epoxydowe są zbliżone parametrami i przeznaczeniem do klejów poliuretanowych. Żywica epoxydowa jest tańsza od poliuretanowej stąd popularność produktów na bazie epoxydu. Istnieje jednak wiele opracowań mówiących o szkodliwości produktów z żywicą epoxydową. Zawarty w klejach epoxydowych Toluen ma duży potencjał uczulający.

Parquet Design, jako firma oferująca nie tylko sprzedaż gotowego produktu, ale również jego montaż, dokładamy najwyższych starań, aby stosowane przez nas materiały były najwyższej jakości. Dlatego też producentem stosowanych przez nas materiałów do montażu posadzek drewnianych jest niemiecka firma Loba Wakol. W swojej ofercie posiada zarówno kleje i grunty niezbędne do montażu podłóg drewnianych, jak również inne materiały budowlane m.in. niezbędne do naprawy podłoża (jastrychu). Stosowane przez nas produkty firmy Loba Wakol opracowane są na bazie najnowszych technologii, innowacyjnych składników, charakteryzujących się ułatwionym sposobem użycia. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom produkty te są jedynymi w swoim rodzaju w branży. Firma Loba Wakol jako jedyna z czołówki branży chemii parkieciarskiej nie posiada ani jednego produktu zawierającego szkodliwą dla zdrowia żywicę epoxydową.

Coraz częstszym zjawiskiem, zaobserwowanym w ostatnich latach, jest spadek jakości wykonywanych wylewek (jastrychu). Dlatego też przed montażem podłogi drewnianej, przyjeżdżamy do Klienta z technologiem z firmy Loba Wakol, który dokonuje odpowiednich pomiarów m.in. badanie wytrzymałości jastrychu, test chłonności podłoża, badanie Presso Mess’em wytrzymałości na ścinanie jastrychu i badanie wilgotności podłoża metodą karbidową (CM). Z wizyty sporządzany jest protokół, który jest dokumentem budowlanym. Nierzadko przed montażem podłogi drewnianej, konieczna jest naprawa i wzmocnienie podłoża, co również opisane jest w protokole. Trzymając się wskazanych zaleceń oraz wykorzystując produkty firmy Loba Wakol, otrzymujemy 10-cio letnią gwarancję na montaż podłogi, gdzie u konkurencji standardowo otrzymamy 2-letnią.

Produkty firmy Loba Wakol stosowane przez Parquet Design do montażu podłóg drewnianych są bezwonne i niskoemisyjne. Zdrowie naszych klientów nie jest nam obojętne.

Dlatego też jak w tytule- chemia chemii nierówna. Wysokiej jakości produkty do montażu odpowiednio dobrane do typu drewnianej okładziny oraz warunków panujących na budowie dają nam gwarancję, że nawet w przypadku zmian geometrycznych (powstałych w wyniku zmian temperatury czy też wilgotności o różnych porach roku) pojedynczych elementów podłogowych, nie odspoją się one od podłoża. Kupując produkt premium jakim jest podłoga drewniana, warto zastanowić się nad wyborem wysokiej jakości produktów montażowych, aby przez długie lata i z pełnym komfortem cieszyć się wspaniałym wnętrzem.